فرماندار تفتان: گوهرکوه قطب مهم تولید پسته سیستان و بلوچستان است

[ad_1]

فریبا برنایی بجد روز یکشنبه در حاشیه بازدید از باغات و کارگاه فرآوری و ضبط پسته گوهرکوه تفتان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر بالا بردن راندمان تولید و استفاده درست از آب و توجه به مباحث آموزشی به کشاورزان در سال «جهش تولید» اظهارداشت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری باید مدنظر کشاورزان بوده و جهاد کشاورزی باید در این زمینه آموزش‌های لازم را به بهره‌برداران ارائه کند.
وی با اشاره به بحث تولیدات کشاورزی و تکمیل این چرخه بیان کرد: کشاورزان در کنار کشت و زرع کار پرورش دام سنگین، سبک و طیور را هم انجام دهند تا گام‌های موثری در جهت رونق و جهش تولید در منطقه برداشته شود.
مدیر جهاد کشاورزی تفتان نیز گفت: جهاد کشاورزی در سال گذشته ۲۵ باغ پسته را در سطح ۲۵ هکتار با مشارکت کشاورزان بصورت الگویی مدیریت کرده که شامل چالکود، هرس، محلول پاشی و مبارزه با آفات و امراض بوده است.
فضل الله کردی افزود: در راستای آموزش کشاورزان ۱۰ کلاس آموزشی و سه کارگاه عملی در مزرعه توسط کارشناسان جهاد کشاورزی برگزار که سبب آگاهی کشاورزان در مدیریت باغ و افزایش عملکرد صددرصدی محصولات در سالجاری شده است.
کردی اظهارداشت: از سطح ۲۲۰۰ هکتار از باغات پسته شهرستان تفتان ۱۷۰۰ هکتار باغات بارور است که پیش‌بینی می‌شود ۱۱۰۰ تن پسته برداشت و وارد بازارهای داخل و خارج کشور شود.
به گزارش ایرنا فرماندار تفتان سیستان و بلوچستان به همراه بخشدار گوهرکوه و مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان از باغات پسته و کارگاه فرآوری و ضبط پسته بخش گوهرکوه بازدید کرد.
کشت پسته در مناطق پشتکوه، دشت آبخوان، گوهرکوه و تمپ شهرستان‌های خاش و تفتان رواج دارد و هر ساله با تولید قابل توجه نیاز مردم استان سیستان و بلوچستان و بسیاری از مناطق دیگر را تامین می‌کند.
 تولید پسته در شهرستان‌های خاش و تفتان عاملی مهم برای رونق تولید، اشتغال و اقتصاد خانوارها بوده و در کاهش مصرف آب نقش ارزشمندی دارد.
همه ساله برداشت پسته از حدود چهار هزار هکتار باغات بارور خاش و تفتان از اوایل شهریور آغاز و تا اواخر مهر ادامه دارد و به طور متوسط از هر هکتار باغ بین یکهزار تا یکهزار و ۲۰۰ کیلوگرم پسته برداشت می‌شود.
شهرستان تفتان با مرکزیت نوک آباد واقع در ۱۶۵ کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment