فرماندار گتوند: احداث کارخانه تایرسازی در شرکت لاستیک خوزستان ضروری است

[ad_1]

به گزارش شنبه ایرنا عبدالرضا احسانی‌ نیا در نشست با خبرنگاران شهرستان گتوند با حضور فرماندار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن اجتماعات شرکت لاستیک خوزستان با اشاره به واگذاری این شرکت از بنیاد مستضعفان به بخش خصوصی گفت: ابتدا با توجه به شرایط نامناسب برخی از شرکت ها مانند نیشکر هفت تپه بعد از واگذاری به بخش خصوصی، با واگذاری شرکت لاستیک خوزستان مخالف بودیم و جلسات شورای تامین نیز در این خصوص برگزار شد.

وی افزود: پس از بررسی بیشتر و کسب اطلاعات از تخصص و سابقه و اهداف خوب مدیرعامل این شرکت، با واگذاری این شرکت به بخش خصوصی موافقت شد

فرماندار گتوند با بیان اینکه نیروهای بیکار گتوند در شهرستان های اطراف بکارگیری نمی‌شوند، اظهارداشت: از ابتدای کار تاکید بر این بود تا زمانی که نیرو در شهرستان گتوند باشد، هیچ نیروی غیربومی در شرکت لاستیک خوزستان بکارگیری نشود و تنها برخی نیروهای متخصص از دیگر نقاط بکارگیری شدند.

وی افزود: بنده به عنوان فرماندار هیچ نیروی غیربومی را در این شرکت سفارش و بکارگیری نکردم و تنها پیگیر جذب نیروهای بومی و با اولویت کار بودم.

احسانی‌نیا گفت: شهرستان گتوند با برخورداری از آب و امکانات، ظرفیت راه اندازی کارخانه لاستیک سازی را دارد و از ابتدا فلسفه احداث شرکت لاستیک در شهرستان گتوند تولید لاستیک بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به قراردادهایی که شرکت لاستیک خوزستان در آینده قرار است منعقد کند، نیروهای جدیدی را جذب خواهد کرد.

فرماندار شهرستان گتوند با اشاره به آنتن دهی ضعیف تلفن همراه در شرکت لاستیک خوزستان گفت: هرچه سریعتر باید این مشکل رفع شود تا در روند کار خللی ایجاد نشود.

وی افزود: با توجه به اینکه هدف مدیرت این شرکت کار و تولید است،  همه باید حمایت کنیم تا شرکت سر پای خودش بایستد.

احداث کارخانه تایرسازی هدف مهم شرکت لاستیک خوزستان در گتوند

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان نیز احداث کارخانه تایرسازی را از اهداف این شرکت دانست و گفت: با جدیت پیگیر احداث کارخانه تایرسازی در شرکت لاستیک خوزستان هستیم. 

امیر عباسی افزود: راه اندازی کارخانه لاستیک در این شرکت نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار است که نیازمند حمایت بیشتر دولت هستیم.

وی با بیان اینکه با جدیت و با همکاری مسئولان شهرستانی و استانی در حال پیگیری احداث کارخانه تایرسازی در این منطقه هستیم، اظهارداشت: با توجه به مشکلات ارزی کشور و وجود تحریم‌ها در حال حاضر با احداث این کارخانه موافقت نشده، اما تلاش بر این است تا با جذب سرمایه گذار داخلی و یا خارجی در کنار سرمایه شخصی این کارخانه را احداث کنیم.

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان تاکید کرد: برای حمایت از تولید این شرکت، باید واردات تیوپ قطع شود تا بتوانیم فروش را به خوبی انجام دهیم ضمن اینکه محصول تولید شده در شرکت لاستیک خوزستان کیفیت بالایی دارد.

عباسی  با قدردانی از پیگیری‌های سهراب گیلانی نماینده مردم شهرستان های شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات و توسعه این شرکت تشکر و قدردانی کرد و گفت: چند جلسه در خصوص رفع مشکلات شرکت با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار شده است.

وی افزود: استاندار خوزستان نیز به صورت ویژه پیگیر شرکت لاستیک هستند و علاوه بر بازدید از شرکت، نشستی در خصوص رفع مشکلات شرکت برگزار شد و برای امور این شرکت با معاون اول رئیس جمهوری مکاتبه کردند.

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه ظرفیت اسمی شرکت لاستیک خوزستان تولید پنج هزارتن در سال است، گفت: ۶ ماه نخست امسال که شرکت را از بنیاد مستضعفان دراختیار گرفتیم حدود ۸۰۰ تن تولید داشتیم و این مقدار تا پایان سال به یکهزار و ۶۰۰ تن تولید افزایش داده شد.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۸۰۰ تن محصول در این شرکت تولید شده گ که در هر ماه میانگین ۲۰۰ تن به بالا تولید شده و پیش بینی تولید صددرصدی است.

وی ادامه داد: انواع تیوپ موتوری، دوچرخه ای، سواری، وانتی، فرغونی، کشاورزی، باری، راهسازی و صنعتی در سایزهای مختلف در این شرکت تولید می شود.

مدیر عامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه این شرکت در سال ۱۳۹۷ تا ۵۰۰ تن بیشتر تولید نداشت و شرکت به سمت تعطیلی می رفت، گفت: این شرکت در آن سال ۱۷۷ میلیارد ریال زیان دید و زمانی که کارخانه را تحویل گرفتیم به شدت فرسوده بود و هراقدامی انجام دادیم، تولید بیشتر از سه تن نداشت.

عباسی افزود: پس از آن رسیدگی و اورهال دستگاه ها را انجام دادیم و تاکنون بالای ۱۲ میلیارد ریال تجهیزات خریداری شده است، شاید این مبلغ ناچیز باشد اما برای این شرکت این هزینه قابل توجه است.

وی ادامه داد: ۳۵ درصد مواد اولیه شرکت از خارج و از کشورهای هند، چین، روسیه و کره جنوبی و ۶۵ درصد دیگر آن از داخل کشور تامین می شود.

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان در ادامه از همراهی نیروهای شاغل در این شرکت قدردانی کرد وگفت: این نیروها درگرمای هوا و در شرایطی که کارگران توان کار نداشتند، دست از کار نکشیدند.

وی افزود: ابتدا میانگین حقوق نیروها ۱۷ میلیون ریال بود اما درحال حاضر میانگین حقوق بین ۴۰ تا ۴۱ میلیون ریال است و تلاش داریم تا این مبلغ را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: تمام حقوق، عیدی و سنوات کارگران شاغل در این شرکت پرداخت شده و تنها نیروهایی که شخصا سنوات را نخواستند، سنوات آنها پرداخت نشد.

برنامه جذب نیرو در شرکت لاستیک استفاده از نیروهای شهرستان گتوند است

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان در خصوص اعتراض برخی افراد به جذب نیروهای غیر بومی گفت: تنها یک نیرو با مدرک فوق لیسانس برق که در کنکور رتبه تک رقمی دارد و در بهترین دانشگاه‌های دولتی مدرک را کسب کرده و همچنین در زبان خارجه تخصص زیادی دارد را به علت اینکه در این منطقه وجود نداشت، از یکی از شهرستان‌های اطراف جذب کردیم.

عباسی با بیان اینکه برنامه جذب با نیروهای بومی شهرستان گتوند است، افزود: تاکنون سه زن در شرکت لاستیک خوزستان با مدارک دکترای شیمی و فوق لیسانس در این شرکت بکارگیری شده است.

وی ادامه داد: نیروهایی که جذب می کنیم در مرحله نخست باید باتجربه باشند، ضمن اینکه تعداد زیادی از نیروهای قدیمی شرکت بکارگیری شدند.

عباسی گفت: یکی ازنیروهای قدیمی که علیه شرکت شکایت کرده بود، اما با توجه به شرایط مناسب شرکت درخواست بازگشت به کار داشت، بازگشت به کار شد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ نیرو در این شرکت شاغل هستند، افزود: ۱۲۴ نفر این نیروها از شهرها و روستاهای شهرستان گتوند، ۱۱۶ نفر از شهرستان شوشتر که از نیروهای قدیمی شرکت بودند و بازگشت به کار آنها جزو تعهدات واگذاری بود و ۹ نیروی دیگر از شهرستان دزفول و از نیروهای قدیمی در شرکت شاغل هستند و امسال تنها یک نیروی زن غیر بومی به خاطر داشتن مدرک تخصصی در این شرکت بکارگیری شد.

عباسی با تکذیب شایعات در خصوص دخل و تصرف فرماندار گتوند در شرکت لاستیک خوزستان گفت: فرماندار تنها پیگیر رفع مشکلات و توسعه این شرکت است و هیچ دخل و تصرفی در بکارگیری نیروها ندارد.

وی درخصوص قرارداد کار نیروهای شاغل در این این شرکت گفت: بلندترین قرارداد ۶ ماهه است و برای بکارگیری نیروها در ماه های نخست یک ماهه قرارداد بسته می شود و بعد از آن مدت قرارداد افزایش می یابد.

وی افزود: از روزی که این شرکت را در اختیار گرفتم تاکنون یک نفر اخراج نشده و فقط ۲ نفر با رای کمیته انضباطی شرکت اخراج شده اند.

مبتلا شدن ۲۰ نیروی شرکت لاستیک خوزستان به کرونا

مدیرعامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۲۰ نفر از نیروهای شاغل در شرکت لاستیک خوزستان به کرونا مبتلا شدند، گفت: اقدامات مقابله ای با کرونا در این شرکت انجام شد و نیروهایی که به کرونا مبتلا شده بودند با توافقی که با شبکه بهداشت و درمان و اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد، ترجیح دادیم این نیروها در دوران بیماری در خانه استراحت کنند، ضمن اینکه در دوران بیماری این نیروها، تمام حقوق و مزایای آنها پرداخت شد.

وی از فرماندار و شبکه بهداشت و درمان شهرستان گتوند در اقدامات مقابله ای با کرونا از جمله آزمایش گرفتن از کارگران تشکر و قدردانی کرد.

عباسی در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت زیست محیطی شرکت لاستیک خوزستان گفت: چهار هکتار درختکاری اطراف شرکت وجود دارد و برنامه داریم تا فضای سبز را افزایش دهیم.

وی در خصوص بهتر کردن وضعیت آلودگی داخل کارخانه نیز گفت: برای نصب تهویه و جت فن حدود ۵۰ میلیارد ریال اعتبار باید هزینه شود که در برنامه های این شرکت است.

عباسی در خصوص آب آشامیدنی در شرکت گفت: آب تسویه با کیفیت بالا برای استفاده نیروها در این شرکت وجود دارد و شبکه بهداشت و درمان شهرستان گتوند نیز به صورت مستمر تست می گیرد، ضمن اینکه رابطه کار در شرکت لاستیک خوزستان سخت و زیان آور است.

مدیر عامل شرکت لاستیک خوزستان با بیان اینکه این نخستین نشست مدیریت شرکت با خبرنگاران بوده است، افزود: در آینده نیز ارتباط با خبرنگاران بیشتر خواهد شد و خبرنگاران نیز باید ضمن پیگیری مشکلات، از این شرکت حمایت کنند.

به گزارش ایرنا در پایان این نشست خبرنگاران شهرستان گتوند به همراه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل شرکت، از بخش های مختلف شرکت بازدید و در خصوص وضعیت کارخانه با کارگران این شرکت به گفت و گو پرداختند.

شرکت لاستیک خوزستان در سال ۱۳۷۶  از سوی بنیاد مستضعفان در شهرستان گتوند احداث شد و در سال ۱۳۹۸ پس از طی مراحل قانونی به بخش خصوص واگذار شد.

از جمله طرح های توسعه ای مدنظر مدیریت این شرکت طرح تولید لاستیک است که با راه اندازی خط تولید اشتغال قابل توجهی در منطقه ایجاد می کند.

شهرستان گتوند در شمال استان خوزستان واقع شده است. 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment