فعالان صنعت طیور مراقب بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان باشند

[ad_1]

به گزارش ایرنا، بهلول تکلوی روز پنجشنبه در جلسه ستاد کنترل و پیشگیری بیماری آنفلوآنزا  فوق حاد پرندگان افزود : بیماری آنفلوآنزای فوق حـاد پرندگان در کمـین بوده  و مزارع پرورش طیور استان را تهدید می‌کند.

وی بیان کرد:  شروع فصل سرما و آغاز مهاجرت پرندگان مهاجر به مناطق مختلف استان از یک طرف و رخداد بیماری در کشورهای روسیه و قزاقستان از طرف دیگر احتمال ورود ویروس این بیماری و درگیری  طیـور صنعـتی و بومی استان را تشدید می‌کند و ضرورت دارد مرغداران، صاحبان مـزارع پـرورش مرغ و نیز فعالان صنعت طیور هوشیار بوده و ضمن رعایت مقررات بهداشتی و موازین امنیت زیستی، هشدارهای دامپزشکی را جـدی گـرفته و همکاریهای لازم را با این اداره کل انجام دهند.

وی اضافه کرد: پرندگان آبزی، وحشی و مهاجر بدون ابتلا بـه ایـن بیماری می‌توانند ویروس را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهند و لازم است اقدامات پایش بیماری به صورت مستمر تشدید شود.

تکلوی با بیان اینکه سهل انگاری در رعایت اصول امنیت زیستی و قرنطینه‌ای توسط مدیریت واحـدهای پرورش طیور می‌تواند منـجر به فاجعه‌ای جبران ناپذیر شود افزود:  بـا رعایت پروتکل‌های بهداشتی دامپزشکی، توجه فعالان صنعت طیور به مسایل بهداشتی، جلوگیری از جابجایی هر گونه طیور، تخـم مرغ و نهـاده‌هـای مرتبط بـدون مجوز دامپزشکی، همکاری بین بخشی دستگاههای مرتبط و ایجاد زیر ساخت‌های مناسب  می‌توان از شیوع این بیماری در استان پیشگیری کرد.

او افزود : لازم است مرغداران ضمن بیمه طیور خود وجود هرگونه تلفات احتمالی و غیر عـادی یا افت معنی‌دار و کاهش مصرف آب و دان طیور واحدهای پرورش خود را به دامپزشکی اطلاع دهند تا با انجام نمونه‌برداری و ارسال نمونه اقدامات لازم در قالب معیارهای بهداشتی در سریعترین زمان ممکن انجام شود.

وی از شهروندان و روستاییان هم  خواست از ورود به زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و وحشی و از هرگونه تماس مستقیـم بـا ایـن پرندگان و شکـار آنها خودداری کرده و ضمن گزارش هرگونه تلفات غیر عادی به نزدیکترین مرکز دامپزشکی از خرید طیور روستایی و بومی خودداریکنند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment