قاتل خاموش جان مرد همدانی را گرفت

[ad_1]

دکتر «آرتین کمالی» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: چهار نفر طی هفت ماه نخست امسال در استان همدان به دلیل مسمومیت ناشی گاز مونواکسیدکربن جان خود را از دست دادند که این آمار در مدت مشابه سال گذشته ۵ نفر(سه زن و ۲ مرد) بود.

وی از کاهش ۲۰ درصدی مرگ و میر ناشی از مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن در مقایسه با سال گذشته در این استان خبر داد و گفت: مرگ بر اثر استنشاق مونواکسیدکربن در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ نیز  ۲۹ درصد کاهش داشت.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار داشت: مسمومیت با مونواکسیدکربن به وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود و اغلب در زمستان شاهد این اتفاق هستیم.
کمالی با بیان اینکه علائم گازگرفتگی شامل سردرد، سرگیجه و سوزش چشم است، تأکید کرد: نشت و استنشاق گاز مونو اکسید کربن در مقادیر کمتر از ۵۰ppm خطری ندارد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ ppm می‌تواند موجب ایجاد عوارض نورولوژیک شود.
وی افزود: استنشاق و مسمومین ناشی از این گاز در مقادیر بیشتر از ۱۰۰ppm خطر مرگ به همراه دارد و در مقادیر بالاتر از ۲۰۰۰ppm نیز موجب مرگ فوری فرد در کمتر از ۲ دقیقه می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با تأکید بر لزوم استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت، گفت: در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید همه روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.
کمالی ادامه داد: همچنین باید از نصب آبگرمکن در حمام و روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه جدا خودداری کرد.
وی گفت: کوچک بودن اندازه مجرای خروجی و لوله‌کشی مشترک شومینه برای چند واحد، باعث برگشت دود از دودکش مشترک شومینه روشن طبقات پایین به طبقات بالاتر می‌شود.
مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: انتهای تمام دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح پشت بام و یک متر از دیوار جانبی آن فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H باشد.
کمالی با بیان اینکه دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچگونه منفذ یا نشتی باشد، تأکید کرد: شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن بوده و قطر لوله دودکش مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment