مشکلات زلزله زدگان رامیان – ایرنا

[ad_1]

به گزارش شامگاه دوشنبه خبرنگاران اعزامی ایرنا به شهرستان رامیان و روستای قورچای کانون زلزله؛ هرچند توزیع اقلام ضروری و غذا بین زلزله زدگان از سوی نهادهای مختلف ادامه دارد اما کمبود چادر و قطع گاز عمده ترین مشکل و نیاز آسیب دیدگان است.

دورهم نشینی و اختلاط خانواده‌ها در کنار کمبود ماسک و اقلام بهداشتی خطر شیوع کرونا در بین زلزله زدگان رامیان را هم افزایش داده است.

در همین پیوند مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان به خبرنگار ایرنا گفت: توزیع ماسک و اقلام بهداشتی بین اهالی مناطق زلزله زده استان آغاز شده است.

سید رضا قادری افزود: با هماهنگی صورت گرفته با هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی گلستان اقلام ضدعفونی‌کننده و ماسک بین خانوارهای مناطق اسکان اضطراری آغاز شده است و این روند ادامه می یابد.

 وی در حالی جمعیت زلزله زده را حدود ۷ هزار نفر در سطح ۹ روستا اعلام کرد که ساعتی پیش و با وقوع چهارمین زمین لرزه شمار بیشتری از مردم منطقه خانه های خود را ترک کردند.

در همین رهگذر مدیرکل هواشناسی گلستان به خبرنگار ایرنا گفت: ورود سامانه ناپایدار جوی به استان طی ساعات آینده مناطق زلزله‌زده را طی دو تا سه روز آینده بارانی و طوفانی خواهد کرد.

نوربخش داداشی افزود: هر چند ریزش باران شدید نیست اما پیش بینی می شود سرعت وزش باد تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت مشکلاتی را بویژه در محیط‌های اسکان اضطراری و چادرنشینان ایجاد کند.

وی اظهار داشت: طی روزهای آینده دمای استان گلستان بویژه در مناطق کوهستانی و کوهپایه ای شهرستان رامیان تا ۱۲ درجه کاهش خواهد یافت و با در نظر گرفتن بارش لحظه‌ای و نقطه‌ای ضرورت پیش بینی تمهیدات لازم بیش از پیش محسوس است.

همچنین رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گلستان به ایرنا گفت: با توجه به احتمال وقوع پس لرزه و حوادث پیش رو نیروهای اورژانس و امداد و نجات اعم از هوایی و زمینی در استان‌های همجوار هم آماده کمک و انجام ماموریت هستند.

محمدجواد مقسمی اظهار داشت: در پی تماس معاون درمان وزیر بهداشت با مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گلستان هماهنگی شده که در صورت نیاز امکانات بیشتری از سوی وزارتخانه متبوع به استان ارسال شود.

وی بیان کرد: از زمان وقوع زمین لرزه بامداد دوشنبه در رامیان ۵۳ پایگاه اورژانس، تمامی بیمارستان‌ها و حتی نیروهای در حال استراحت پزشکی گلستان به آماده‌باش مجدد درآمدند.

وی خاطرنشان کرد: از ۳۴ مصدوم اولیه زلزله رامیان فقط یک نفر در بیمارستان شهید مطهری گنبدکاووس بستری است و بقیه پس از درمان ترخیص شدند.

به گزارش ایرنا زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۱ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۴ دقیقه و ۲۴ ثانیه بامداد دوشنبه در عمق ۹ کیلومتری از سطح زمین حوالی شهرستان رامیان در شرق استان گلستان را لرزاند.

این زمین لرزه در گرگان مرکز گلستان به فاصله ۷۵ کیلومتری رامیان و حتی شهرهای غرب استان و ساحل دریای خزر هم احساس شد و تاکنون سه پس لرزه هم داشته است. 

هرچند گلستان زلزله خیز است اما هنوز پهنه بندی زمین لرزه در این استان شمالی انجام نشده است.

استان گلستان به مرکزیت گرگان حدود ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

گزارش تصویری زلزله رامیان را اینجا ببینید. 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment