مصر،‌ اردن و عراق بر گسترش همکاری‌های اقتصادی سه جانبه تاکید کردند

[ad_1]

به گزارش شبکه خبری اسپوتنیک‌، فؤاد حسین وزیر خارجه عراق که روز یکشنبه در سفری رسمی وارد قاهره شد،‌ پس از دیدار با همتایان مصری و اردنی خود، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آن‌ها تاکید کرد: قاهره در آینده میزبان نشست وزیرانی از عراق و اردن خواهد بود تا ضمن فعال‌سازی تفاهمنامه‌های امضا شده میان سه کشور، به تدوین سازوکارهایی درباره پیشبرد طرح‌های اقتصادی مختلف با هدف افزایش میزان همکاری‌های مشترک بپردازند.

حسین افزود:‌ در نشست امروز همکاری‌های اقتصادی میان سه کشور در حوزه انرژی،‌ برق و نفت و نیز همکاری در حوزه غذایی و دارویی مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر خارجه عراق ضمن اینکه دیدار سه‌جانبه در قاهره را مهم توصیف کرد،‌ گفت که در این نشست درباره مسائل دارای اهتمام مشترک در عرصه سیاست از جمله مسئله فلسطین، بحران سد النهضه و بحران لیبی نیز بحث و رایزنی شد.

ایمن الصفدی نیز ضمن تاکید بر حمایت کشورش از مصر در مسئله سد النهضه و حفظ امنیت آبی این کشور،‌ به نقش قاهره در لیبی با هدف پایان دادن به درگیری و دست‌یابی به راه‌حل سیاسی برای خروج نیروهای بیگانه و انحلال شبه‌نظامیان مسلح در این کشور اشاره کرد.

وزیر خارجه اردن در ادامه بر اهمیت بررسی و یافتن سازوکاری برای اجرای تفاهمنامه‌هایی که پیشتر عبدالله دوم پادشاه اردن،‌ عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق طی دیدار سه‌جانبه خود در اردن آن را امضا کرده بودند، تاکید کرد.

الصفدی تاکید کرد: اردن عملا توافقی در زمینه برق با عراق امضا کرده است و تلاش برای انتقال نفت بصره عراق به مصر از طریق شهر العقبه اردن بخشی از همکاری‌های سه‌جانبه میان این کشورها به شمار می‌رود.

در ادامه سامح شکری وزیر خارجه مصر بر ضرورت حمایت از عراق جهت بازسازی این کشور بعد از پیروزی‌هایش علیه گروه‌های تروریستی تاکید کرد.

وزیر خارجه عراق نیز از نقش مصر و اردن در بازسازی عراق استقبال کرد.

ساعاتی پیش، وزیران امور خارجه مصر و اردن نشست خود را برای بحث درباره سازوکار هماهنگی سه جانبه در شهر قاهره آغاز کردند.

این در حالی است که شهر امان پایخت اردن نیز  ۲۵ ماه اوت گذشته شاهد برگزاری نشست سه جانبه سران بین عبدالله دوم شاه اردن، مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق و عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر بود که در آن، همکاری منطقه‌ای و در صدر آن مسئله فلسطین و هماهنگی برای مقابله با شیوع «ویروس کرونا» مورد بحث قرار گرفت.

اردن، عراق و مصر تاکنون سه نشست در سطح سران برگزار کرده‌اند که نخستین نشست در ماه مارس سال ۲۰۱۹ میلادی در قاهره، دومین نشست در ماه سپتامبر همان سال در آمریکا و سومین نشست در ماه اوت گذشته، در امان برگزار شد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment