معاون عمرانی استاندار: اولویت طرح‌های عمرانی آذربایجان‌غربی احصا شود

[ad_1]

آیدین رحمانی رضائیه روز سه‌شنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری پایدار آذربایجان‌غربی اظهار داشت: بازآفرینی شهری راهکار دولت برای حل مشکلات بافت فرسوده و ناکارآمد شهری است. 

وی با بیان اینکه باید تمام برنامه‌ریزی لازم برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای توسعه مناطق شهری انجام گیرد افزود: بافت تاریخی و فرسوده ٢ موضوع مهمی هستند که وظایف ما را در بحث بازآفرینی شهری دچار مشکل می‌کند. 

رحمانی بیان کرد: انطباق بافت تاریخی با بافت فرسوده امکان بازسازی برخی مناطق را با مشکل مواجه کرده که باید دستگاه‌های ذیربط در این خصوص اقدامات لازم را اعمال و اجرایی کنند. 

وی با تاکید بر مطالعه دقیق طرح‌های بازآفرینی شهری اظهار داشت: همچنین باید از ساخت و سازهای غیرمجاز در محدوده شهرها جلوگیری و با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد. 

معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: ٢۴٧ طرح بازآفرینی شهری در شهرستان‌های ارومیه، خوی، میاندوآب، مهاباد، بوکان، سردشت و پیرانشهر تعریف شده است.

جلال تقی‌دخت ادامه داد: اعتبار مورد نیاز برای این طرح‌ها هفت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وی با اشاره به اینکه ١۶ مورد از این تعداد طرح اجرا شده است، ادامه داد: این طرح‌ها شامل مدرسه ١٢ کلاسه وکیل آباد، روشنایی محله کشتارگاه، معابر طرزیلو و راه‌اندازی خانه محله، مرکز جامع سلامت و ساماندهی معابر در ارومیه است. 

معاون مسکن اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: ٢۶ طرح ستاد بازآفرینی شهری در سطح شهرستان ارومیه نیز دارای پیشرفت ٨١ درصدی است. 

تقی دخت بیان کرد: بازآفرینی شهری با هدف افزایش تاب‌آوری محلات هدف و حفظ ایمنی این مناطق اجرا می‌شود و این امر نیز مورد تاکید مسوولان است.

وی توانمندسازی محلات هدف، تجهیز و مقاوم سازی محلات برای مقابله با حوادث و احیای ارتقای انسجام اجتماعی محله‌های مورد نظر بازآفرینی شهررای  از دیگر اهداف این طرح عنوان کرد.

در ادامه این جلسه حاضران به بیان نظرات و پیشنهادات خود در رابطه با برنامه‌های ستاد بازآفرینی شهری پرداختند.

اجرای طرح بازآفرینی شهری امید از ۱۹ بهمن سال ١٣٩٧ در سی و نهمین نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی کلید خورد؛ در این طرح برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده توسط بخش خصوصی با تسهیل گری دولت اجرا می‌شود. 

برای بازآفرینی شهری در آذربایجان‌غریی هشت هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که ‌هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از این مبلغ توسط شرکت بازآفرینی شهری تامین می‌شود. 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment