معرفی مرادی کرمانی به جایزه جهانی

[ad_1]

این فعال رسانه ای مطلب خود را چنین آغاز کرده است : موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، بار دیگر هوشنگ مرادی کرمانی را، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن در سال دوهزار و بیست‌ویک معرفی کرده است. یک خبر خیلی خوب برای کرمانی‌ها، و تبریک به مرادی کرمانی عزیز.
وی با اشاره به اینکه ایرنا  این خبر را روز گذشته منتشر کرده ، می‌نویسد: قصه‌های هوشنگ مرادی کرمانی «بازنمایی خلاق از کردار و رفتار خانواده ایرانی با کودکان در فضای خانه و بیرون خانه، در دوره‌ای مشخص از تاریخ اجتماعی این سرزمین است». به همین‌خاطر آثار او می‌تواند مورد توجه داوران قرار بگیرد.
آسترید لیندگرن، نویسنده‌ی سوئدی ادبیات کودکان، که طرفداران پرشماری دارد، هیجده سال پیش در سن ۹۲سالگی در گذشت. به پاس بزرگداشت نام و یاد او، دولت سوئد این جایزه‌ بین‌المللی را به نام او بنیان نهاد.
این جایزه که دومین جایزه بزرگ ادبیات در جهان است، حدود ۸۰۰ هزار دلار ارزش دارد. هرسال به یک، یا بیش از یک برنده صرف‌نظر از زبان و ملیت آن‌ها اعطا می‌شود، به این شرط که آثار هنرمند برگزیده دارای کیفیت بالای هنری و حاوی ارزش‌های انسانی‌ باشد.
در حال حاضر در ایران شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان سازمان‌های نامزدکننده از این امتیاز برخوردارند.
اگرچه خالق قصه‌های مجید در سطح کشور نویسنده‌ محبوبی است، اما در کرمان بدلیل بومی بودن، شهرت ومحبوبیت بیشتری دارد، و از جایگاه بالاتری برخوردار است. کرمانی‌ها، به خصوص یکی دو نسل پیش‌تر، وقتی کتاب‌های او را مطالعه می‌کنند، گویی گذشته‌ی خود را ورق می‌زنند.
این نویسنده‌ی توانا و پرکار، که اخیرا خود را بازنشسته اعلام کرد، پیش از این، چندبار به این جایزه و یک جایزه جهانی دیگر نزدیک شده، اما بخت با او یار نبوده است.
کسی چه می‌داند؛ شاید این بار نویسنده‌ «شما که غریبه نیستید»، برای گرفتن جایزه لیندگرن که به تعبیری نوبل ادبیات کودک خوانده می‌شود، به سوئد فراخوانده شود.
 

[ad_2]

Source link

Leave a Comment