نماینده اردکان: مسوولان، مردم را به اهمیت کتاب و کتابخوانی آگاه کنند

[ad_1]

به گزارش ایرنا محمدرضا دشتی اردکانی روز جمعه دردیدار مدیرکل کتابخانه های استان یزد، شهرستان اردکان را دارای ظرفیت فرهنگی بالایی دانست که نیازمند شناسایی و به کارگیری این ظرفیت ها در راستای کتاب و کتابخوانی است. 
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب هم نگاه ویژه ای به امر کتاب و کتابخوانی دارند و در بین نمایشگاه های بزرگ و مختلفی که برگزار می شود تنها ساعاتی را به نمایشگاه کتاب اختصاص می دهند و همچنین در زمینه کتاب های مختلف آگاه و صاحب نظر هستند و این نشان از کتابخوان بودن ایشان است، خاطر نشان کرد ما مسئولین هم باید این خصوصیت مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خویش قرار دهیم و در رشد و توسعه کتاب و کتابخوانی اهتمام ورزیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه از اهالی فرهنگ اردکان خواست تا با برگزاری جلسات هم اندیشی و همچنین انجام تحقیقات و بررسی های علمی، علل کم توجهی مردم به کتاب و کتابخوانی را واکاوی کنند و با مشاوره با متخصصین حوزه های مرتبط، راهکارهای کاربردی و موثری برای تشویق و جذب مردم به کتابخوانی بیابند. 
دشتی اردکانی با اشاره به آمار و گزارشی که توسط مدیرکل کتابخانه های عمومی استان از وضعیت کتابخانه های استان و شهرستان اردکان در جلسه ارائه شد، بیان داشت: جایگاه استان یزد با تلاش مسوولان امر و کتابداران بسیار درخشان است و نشان می دهد مسوولان مربوطه حداکثر توان خود را در راستای بهبود وضعیت کتابخانه ها و انجام فعالیت های کتابخوانی به کار برده اند  و این سعی و جدیت قابل تقدیر است.

و ی افزود: با تمام این اوصاف هنوز جایگاه کتاب و کتابخوانی در بین مردم مهجور است و کشور ما و به خصوص استان یزد با توجه به پیشینه فرهنگی خود، این روزها هنوز از جایگاه حقیقی خود در امر سرانه کتابخوانی بسیار دور است و نیاز است تمام مسئولان کشور برای این امر تمهیدی ویژه بیاندیشند.
رییس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی امادگی خود را برای هرگونه همکاری چه در سطح استان و شهرستان و چه در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد و عنوان داشت: رایزنی با صنایع و مسوولان شهرستان جهت توجه ویژه به فرهنگ و کتابخوانی می تواند راهگشا باشد و در مجلس نیز پیگیری مطالبات کتابخانه های عمومی و ارائه مصوباتی جهت بهبود وضعیت کتابخانه ها باید به دغدغه تمام نمایندگان تبدیل شود. 

وی با استقبال از طرح ایجاد فراکسیون حامیان کتاب در مجلس اظهار داشت: وجود فراکسیون مستقل در این حوزه و ارائه راهکارهای کشوری در این زمینه می تواند وضعیت کتابخوانی در کل کشور را تحت الشعاع قرار دهد و راه را برای رشد سرانه کتابخوانی و در راستای آن بهبود وضعیت فرهنگی کشور باز کند و افزود: من و سایر اعضای مجمع نمایندگان استان تمام تلاش خود را در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی مبذول خواهیم داشت.

محمدرضا دشتی فرهنگ را یکی از دغدغه های اصلی خود عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد بتواند در دوره نمایندگی خود قدم بزرگ و مثبتی در زمینه بهبود وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان اردکان هم از نظر منابع و هم در زمینه شاداب‌سازی، نوسازی و بهسازی کتابخانه های عمومی بردارد.

وی تاکید کرد : به زودی از کتابخانه های عمومی اردکان بازدید خواهد کرد تا با وضعیت کتابخانه ها از نزدیک آشنا شود.

در ابتدای این نشست، رقیه دوست فاطمی‌ها گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی استان و جایگاه استان در کشور را ارائه داد و گفت: خوشبختانه استان یزد جایگاه اول را در کشور از نظر تعداد کتابخانه، کتاب، امانت، عضویت و سرانه مساحت کتابخانه نسبت به جمعیت داراست.

مدیر کل کتابخانه های عمومی، تاکید کرد: کتابخانه های عمومی در شش سال اخیر رشد چشمگیری داشته است و شاخص های کیفیت و کمیت کتابخانه ها بر اساس فرم ارزشیابی سپهر به جایگاه خوبی رسیده است اما هنوز راه زیادی تا استانداردهای مدنظر در پیش دارد که نیازمند همراهی و مساعدت مسئولین استانی و کشوری است. 

دوست فاطمی ها وضعیت کتابخانه های اردکان را نسبت به جایگاه اقتصادی خوب این شهرستان، نامناسب عنوان کرد و اظهار داشت: شهرستان اردکان با داشتن ۱۵ کتابخانه عمومی جایگاه دوم در استان از نطر تعداد کتابخانه عمومی را دارد اما وضعیت این کتابخانه ها از نظر ظاهری و کیفیت با استانداردها فاصله زیادی دارد و تنها ۲ کتابخانه آیت الله فاضل و شهید فاضل خودستان احمدآباد بعد از بازسازی های اخیر مناسب سازی شده است.

وی در ادامه سخنان خود از نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی خواست نگاه ویژه ای به کتابخانه های عمومی داشته باشد و مقدماتی را جهت بهسازی و شاداب‌سازی کتابخانه های اردکان به ویژه کتابخانه آیت‌الله حایری که یکی از فعال ترین کتابخانه های عمومی اردکان است، فراهم کند.
مدیر کل کتابخانه های عمومی، همراهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حوزه کتابخوانی را بسیار تاثیرگذار دانست و هدف اصلی این دیدار را آگاهی نماینده مردم اردکان از مشکلات کتابخانه ها دانست و افزود: نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای بهبود وضعیت کتابخانه ها پشوانه محکمی هم از نظر مادی و هم معنوی نیاز دارد و این مهم جز با حمایت نمایندگان مجلس تحقق نخواهد یافت.

در پایان این نشست نیز، اشرف تقدیری کارشناس فرهنگی اداره کتابخانه های عمومی اردکان، گزارش مختصری از وضعیت کتابخانه های شهرستان از منظر عضویت، امانت و منابع ارایه داد و یکی از مشکلات اصلی کتابخانه های اردکان را کمبود منابع مناسب عنوان کرد و با بیان این نکته که بودجه نهاد کتابخانه های عمومی بسیار اندک است و همین امر باعث کاهش ارسال منابع می شود از نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی خواست تدبیری اندیشیده شود تا طی طرحی، بخش اندکی از درآمدهای صنایع اردکان به حوزه کتاب و کتابخوانی اختصاص یابد.
در پایان این دیدار و به مناسبت روز خبرنگار، از مژگان دشتی، خبرنگار خبرگزاری ایرنا و احمد مهدی‌زاده خبرنگار خبرگزاری فارس که با کتابخانه های عمومی اردکان همکاری مستمر داشته اند، با ارائه کتاب نفیس و لوح تقدیر تجلیل شد.

هم اکنون ۱۴ باب کتابخانه عمومی با بیش از ۱۵۰ هزار نسخه کتاب و با حدود ۱۰ هزار عضو در اردکان فعال است.
مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment