نیمی از عشایری چهارمحال و بختیاری سهمیه آرد خانه‌پزی دریافت نمی‌کنند

[ad_1]

یدالله چراغ‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا،  تعداد اعضای عشایری دارای دفترچه عضویت تعاونی و متقاضی آرد خانه‌پزی در مناطق ییلاقی شهرستانهای مختلف استان را ۱۸۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد عضو مشمول، تنها ۹۰ هزار نفر موفق به دریافت سهمیه ماهیانه آرد خانه‌پزی می‌شوند.

وی، با اشاره به محروم بودن بخشی از جمعیت عشایر استان از نان یارانه‌ای نانوایی‌های دولتی سطح شهرها و روستاها گفت: خانوار عشایری که از سهمیه آرد خانه‌پزی محرومند و مجبور به تهیه نان به قیمت دو برابر ساکنان مناطق شهری روستایی و شهری می‌شوند.   
معاون توسعه عمران و امور زیربنایی اداره کل امور عشایر چهارمحال و بختیاری، تعداد فروشگاه‌های ثابت و سیار شناسنامه‌دار در مناطق ییلاقی و قشلاقی عشایرنشین استان را  ۲۰۰ فروشنده و اتحادیه‌های عشایری ذکر و تاکید کرد: بیش از ۱۳ هزار سیلندر گاز مایع نیز برای پخت نان و طبخ غذا ماهیانه بین عشایر توزیع می‌شود. 
چراغپور اظهار داشت: در هماهنگی با اداره کل امور عشایر خوزستان ،آرد و سایر ارزاق مورد نیاز عشایر در ماه‌های فروردین و اردی‌بهشت امسال در مناطق قشلاقی توزیع شد و از خردادماه تا زمان کوچ پاییزی این فرایند توزیع ارزاق  برعهده اتحایه و فروشگاه‌های عشایری چهارمحال و بختیاری است. 
به گفته وی، با توجه به شیوع ویروس کرونا، تمامی انبارهای علوفه و اتحادیه‌های عشایری چهارمحال و بختیاری ضدعفونی و گندزدایی شده است.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری با داشتن بیش از ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک، دومین استان عشایرنشین کشور است.
عشایر در طول سال ۲ بار در فصل بهار و پاییز به سمت خوزستان و چهارمحال و بختیاری اقدام به کوچ می‌کنند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment