همزیستی با کرونا در ناوگان حمل و نقل عمومی

[ad_1]

ناوگان حمل و نقل عمومی از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا جزو کانون‌های شیوع کرونا شناخته شده و سهم آن در انتقال ویروس بین ۲۶ تا ۲۷ درصد اعلام و محدودیت‌ها بر آن اعمال شد.
اکنون با گذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا، سیاست‌های محدود کننده و تعطیلی ناوگان جای خود را به سیاستهای همزیستی با کرونا داده ‌است.
دیگر موضوع تعطیلی و توقف فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی مطرح نیست اما استفاده از این ناوگان نیز مشروط به استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است، موضوعی که در کلانشهرها با چالش روبروست و گویی زور کرونا نیز به ازدحام و شلوغی در ناوگان حمل و نقل عمومی نمی‌رسد.
در هر صورت بنا به تاکید کارشناسان حوزه سلامت، باید تا حد ممکن پروتکل‌های بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی رعایت و الزام به استفاده از ماسک به عنوان یک ضرورت حیاتی در کاهش شیوع ویروس کرونا، جدی گرفته شود که این مهم نیازمند همراهی مردم و همچنین فعالان حوزه حمل و نقل عمومی است.
البته تنها الزام مردم به رعایت این پروتکل‌ها کافی نیست و باید زمینه دسترسی شهروندان به استفاده از ملزومات بهداشتی نظیر ماسک و مواد ضدعفونی کننده نیز فراهم باشد.
در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد سهم حمل و نقل عمومی در جابه‌جایی مسافر در شرایط عادی حدود ۴۵ درصد کل حمل و نقل است که البته با شیوع ویروس کرونا، این سهم کاهش یافته‌ است و مردم رغبت کمتری به استفاده از این ناوگان دارند اما همچنان تقاضای سفر و ازدحام در ساعات اوج مسافر وجود دارد از این رو برای کاهش خطرات استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی، در ایستگاه‌های قطارشهری، اتوبوسرانی و تاکسیرانی و در نقاط پرتردد سطح شهر مراکز عرضه مستقیم ماسک فعال شده تا شهروندان دسترسی راحت‌تر برای تهیه ماسک داشته‌ باشند.

راه‌اندازی مراکز عرضه ماسک
معاون اقتصادی و امور بازرگانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد در خصوص اقدامات این سازمان برای تسهیل دسترسی شهروندان به ماسک به خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای شیوع کرونا، تلاش شد مراکزی برای عرضه مستقیم ماسک در سطح شهر و پایانه‌های حمل و نقل فعال شود و در این خصوص همکاری با تولیدکنندگان و فعالان این بخش آغاز شد.
جواد آهویی افزود: تاکنون در هشت نقطه از مراکز پرتردد و همچنین در هشت نقطه ورودی فروشگاه‌های شهر ما، غرفه‌ها و مراکز عرضه مستقیم ماسک با قیمت مصوب فعال شده ‌است.
وی ادامه داد: همچنین پیمانکار برای راه‌اندازی ایستگاه‌های عرضه مستقیم ماسک به بخش‌های مختلف اتوبوسرانی، تاکسیرانی و قطارشهری معرفی شده و مراکز عرضه ماسک در ایستگاه‌ها و پایانه‌های مسافربری درون شهری نیز فعال شده ‌است.

معاون اقتصادی و امور بازرگانی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت: هدف ما رساندن ماسک با حداقل قیمت به دست شهروندان است از این رو برای دراختیار گذاشتن مراکز و سازه‌های عرضه ماسک در شهر پولی از عرضه‌کنندگان دریافت نمی‌شود و ماسک با قیمت مصوب ۱۱ هزار تا ۱۳ هزار ریال در بسته‌های سه تایی و ۵۰ تایی تویع می‌شود.
وی افزود: همچنین نظارت‌های لازم در خصوص نرخ ماسک در این مراکز صورت می‌گیرد تا از سوء استفاده جلوگیری شود.
آهویی ادامه داد: برای تامین سلامت کارگران شهرداری در بخش خدمات شهری نیز تعداد بسیاری ماسک توسط این سازمان به صورت مستقیم تهیه و توزیع شده ‌است. 
۴۵ گذر فروش ماسک در قطارشهری

قبل از شیوع ویروس کرونا، ناوگان قطارشهری مشهد روزانه ۲۴۰ هزار نفر را جابه‌جا می‌کرد اما پس از کرونا، این میزان حدود ۵۰ درصد کاهش یافت ولی به رغم این کاهش باز هم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از ضروریات است.
مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به الزام استفاده مسافران از ماسک، در ۳۶ ایستگاه فعال خطوط ۱ و ۲ قطارشهری مشهد، ۴۵ گذر فروش ماسک فعال شده و ماسک به قیمت مصوب عرضه می‌شود.
وحید مبین مقدم افزود: گروه‌های پایش نیز به منظور نظارت بر الزام ۱۰۰ درصدی استفاده از ماسک در واگن‌ها و ایستگاه‌های این ناوگان مستقر هستند.

وی ادامه داد: همچنین فعالیت آمران سلامت توسط نیروهای داوطلب هلال احمر از هفتم آبان ماه به منظور ترغیب شهروندان به استفاده از ماسک در ایستگاه‌ها آغاز شده ‌است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری قطارشهری مشهد گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۱۱۰ هزار نفر توسط ناوگان این شرکت جابه‌جا می‌شوند در حالی که این تعداد قبل از شیوع کرونا به بیش از ۲۴۰ هزار نفر می‌رسید.

عدم استفاده از ماسک توسط ۲۵ درصد مسافران سازمان اتوبوسرانی

ویروس کرونا، جابه‌جایی مسافر در ناوگان اتوبوسرانی را نیز حدود ۴۰ درصد کاهش داده ‌است اما باز هم در برخی خطوط ازدحام جمعیت وجود دارد و برخی مسافران نیز خود را ملزم به استفاده از ماسک نمی‌دانند.
سخنگوی سازمان اتوبوسرانی مشهد در این باره طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا از غفلت و بی‌توجهی یک چهارم شهروندانی که از ناوگان اتوبوسرانی برای جابه‌جایی در این کلانشهر استفاده می‌کنند نسبت به لزوم استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال ویروس همه‌گیر کرونا خبر داد.
عباس اتحادی گفت: البته این رقم رو به کاهش است و شهروندان همکاری خوبی در این خصوص دارند.
وی با اشاره به استقرار ۲۸ ناظر در پایانه‌های اتوبوسرانی شهر مشهد برای ارائه تذکر به مسافران در زمینه استفاده از ماسک افزود: برخی دانش‌آموزان از ماسک استفاده نمی‌کنند و همین امر منجر به کاهش آمار استفاده‌کنندگان از ماسک در این ناوگان شده است.

سخنگوی سازمان اتوبوسرانی مشهد ادامه داد: در پایانه‌های اصلی و پرتردد اتوبوسرانی مراکز عرضه ماسک به صورت فعالیت پیمانکاری فعال است و ضدعفونی این ناوگان نیز به صورت مستمر انجام می‌شود و نظارتها بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این ناوگان افزایش یافته ‌است.
وی گفت: دستورالعمل استفاده از سامانه گرمایشی و همچنین تهویه اتوبوسها به تمام رانندگان ابلاغ شده و اجرای این دستورالعمل برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ضروری است.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۵۸۸ هزار و ۶۴۸ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۴۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۳۳ هزار و ۷۱۴ نفر رسیده است.

همچنین تاکنون ۴۶۷ هزار و ۹۱۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment