کرونا تکبر بشر را در هم شکست

[ad_1]

به گزارش تارنمای شبکه تلویزیونی دویچه‌وله، یوسا در سخنرانی خود در افتتاحیه بیستمین دوره جشنواره بین‌المللی ادبیات برلین گفت: همه‌گیری کرونا باعث شد مردم بفهمند دچار این سوءبرداشت متکبرانه بودند که بر همه چیز تسلط دارند. طبیعت هنوز می‌تواند ما را با چالش‌های وحشتناک روبه‌رو کند.

این نویسنده ۸۴ ساله اهل پرو که پس از شکست در انتخابات سال ۱۹۹۰ در اسپانیا و لندن سکونت گزید، در بخش دیگری از اظهارات خود به قدرت ادبیات برای تغییر زندگی مردم اشاره کرد و گفت: اگر ما به عنوان یک شهروند نمی‌خواهیم صرفا موجودی تابع بالادستی‌ها باشیم، باید جامعه را با ادبیات اشباع کنیم.  

یوسا در ادامه با تاکید بر پتانسیل آرمان‌گرایانه ادبیات تصریح کرد: ادبیات، عنصر عمل است و به ما نشان می‌دهد غیرممکن می‌تواند ممکن شود.

این نویسنده دارنده جایزه نوبل ادبیات، سخنرانی خود را با این جمله به پایان رساند: کتاب‌ها به افراد اجازه می‌دهند رویای جهانی متفاوت و بهتر را ببینند.

جشنواره بین‌المللی ادبیات برلین هر ساله به عنوان سکویی برای معرفی پیشرفت‌های معاصر در حوزه نثر، شعر، ادبیات غیرداستانی، رمان‌های گرافیکی و ادبیات کودک و نوجوان در سراسر جهان، برگزار می‌شود. این رویداد امسال از ۹ سپتامبر آغاز شده و تا نوزدهم این ماه (از ۱۹ تا ۲۹ شهریور) ادامه دارد.

با وجود محدودیت‌های کرونایی، چهره‌های بزرگ بین‌المللی در حوزه ادبیات از جمله اولگا تُوکارچُوک نویسنده لهستانی برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۸، دانیل کلمن نویسنده آلمانی و کالم مک کان نویسنده ایرلندی دارنده جایزه ادبی دوبلین، در رویداد امسال سخنرانی می‌کنند.  

افتتاحیه رویداد امسال چهارشنبه هفته گذشته (۱۹ شهریور) به صورت حضوری برگزار شد که اگر به خاطر کرونا نبود، یک هزار و ۱۸۰ نفر در آن شرکت می‌کردند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment