کرونا و بلاتکلیفی در جنوب آسیا برای بازگشایی مراکز آموزشی

[ad_1]

به گزارش ایرنا، گسترش بیماری کرونا در این کشورهای حوزه جنوب آسیا که عمدتا در مقایسه وسعت سرزمینی به میزان جمعیت، از جمعیت زیادی هم برخوردارند و در عین حال آمار مبتلایان به کرونای زیادی هم دارند، موجب شد تا تصمیم سازان مدیریت آموزشی این کشورها همچنان در حالت خوف و رجاء به سر می برند از اینکه آیا باید برای جلوگیری از تضعیف وضعیت آموزش کشورشان (اعم از ابتدایی و متوسطه و همچنین عالی) درب های مراکز آموزشی را باز کنند و یا به عدم تضعیف وضعیت امنیت بهداشتی بیاندیشند و از بازگشایی این مراکز خوددداری ورزند.
اگرچه آنها می توانند با تکیه بر سیستم آموزش از راه دور تا حدی به اهداف آموزشی خود جامع عمل بپوشانند، اما هنوز نمی توانند به دلیل ضعف زیرساخت های مدیریتی و فناوری های موردنیاز در این خصوص تصمیم قاطعی برای بکارگیری این روش های نوین آموزشی اتخاذ کنند.

به همین دلیل تردیدها برا ی اعلام زمان دقیق بازگشایی مراکز آموزشی در این کشورها همچنان در سطح مسئولان وجود دارد وجود دارد. بطور مثال دولت های مهم ترین کشورهای این حوزه از جمله هند و پاکستان هنوز تصمیم قاطعی برای زمان بازگشایی مراکز آموزشی کشورشان نگرفته اند و هر بار زمان این اقدام را به آینده نزدیک موکول می کنند.

** هند

به گزارش ایرنا از نشریه “تایمز او ایندیا”ی هند، وزارت کشور این کشور امروز با صدور دستور العملی اعلام کرد که بازگشایی مدارس و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تا پایان ماه سپتامبر به تعویق افتاده است. 
بر اساس دستور العمل این وزارتخانه که دوشنبه گذشته منتشر شد، مدارس، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و مشاوره‌ای، تا پایان ماه سپتامبر، به روی دانش آموزان و دانشجویان بسته خواهند ماند و کلاس‌های عادی در آن‌ها برگزار نخواهد شد. با این حال کلاس‌های مجازی و آموزش آنلاین در این مراکز به انحای مختلف ادامه خواهد داشت. 
براسای این گزارش، پس از تاریخ ۲۱ سپتامبر (۳۱ شهریور) دولت‌های ایالتی این کشور می‌توانند از ۵۰ درصد کارمندان آموزشی و اداری در مدارس و دانشگاه‌ها برای آموزش آنلاین و همچنین مشاوره مجازی و امور اداری استفاده کنند.

البته این امر در مکان‌هایی امکان پذیر است که در وضعیت شیوع گسترده ویروس کرونا قرار ندارند. در همه مراکز آموزشی باید روند استاندارد بهداشتی که از سوی وزارت بهداشت هند معرفی شده، رعایت شود. 
دولت هند همچنین اعلام کرده است که در خارج از مناطق کنترل کرونا، دانش آموزان مقاطع ۹ تا ۱۲ به صورت داوطلبانه می‌توانند برای مشورت با معلمان خود به مدارس رجوع کنند. که البته این امر باید با رضایت کتبی والدین دانش آموزان انجام شود. 
وزارت کشور هند در ادامه بیان کرده است که در موسسات آموزش عالی، حضور دانشجویان رشته‌های فنی و علمی در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد که به حضور در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها نیازمند هستند، باید با هماهنگی مسوولان دانشگاه انجام شود. 

** پاکستان

دولت پاکستان نیز به سبب گسترش کرونا و به تازگی به دلیل کاهش نسبی آمار مبتلایان، تصمیم برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌های این کشور را تا ۷ سپتامبر به تاخیر انداخت.
دولت پاکستان که شمار بیماران کرونایی در این کشور از ۲۹۶ هزار نفر عبور کرده است، از ادامه روند کاهش نسبی نرخ ابتلا به این ویروس خبر دادد، این درحالی است که مقامات پاکستانی ضمن تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ادامه محدودیت‌های هدفمند، تصمیم گرفتند مدارس و دانشگاه‌های این کشور را از اواسط شهریور ماه امسال بازگشایی کنند.

هجدهم اردیبهشت ماه امسال بود که دولت پاکستان به رغم کاهش محدودیت‌های کرونایی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را برای دوماه دیگر تمدید کرده بود. 

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «شفقت محمود» وزیر آموزش و پرورش پاکستان روزهای اخیر اعلام کرد که این وزارتخانه منتظر پیشنهادات ستاد ملی مبارزه و مدیریت کرونا (NCOC) است تا بتواند تکلیف گشایش مدارس و دانشگاه‌ها را مشخص کند.

وی افزود: تا ۱۷ شهریورماه تکلیف مراکز آموزشی تمام مقاطع تحصیلی از جمله دانشگاه‌ها پاکستان مشخص می‌شود در عین حال هیچ تصمیمی بدون رایزنی و مشورت با وزارت بهداشت اتخاذ نخواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش پاکستان گفت: مشتاق به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌های کشور تا ۲۵ شهریورماه (۱۵ سپتامبر) هستیم، در همین زمینه با وزیرای آموزش و پرورش دولت‌های ایالتی در تماس می‌باشیم و امیدواریم تا ۲۵ شهریورماه به یک راهکار مشترک برسیم.

دولت پاکستان در عین حال از مراکز آموزشی دولتی و خصوصی از جمله دانشگاه‌ها خواسته تا ۲۰ درصد در شهریه دانش آموزان و دانشجویان تخفیف دهد و در صورت عدم اجرای این دستورالعمل، با مراکز متخلف به شدت برخورد خواهد شد.

گفته می‌شود در صورت تصمیم نهایی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در پاکستان این طرح به صورت مرحله وار از کلاس‌های بزرگ تا کوچک به اجرا گذاشته می‌شود.

براساس این طرح پیشنهادی که رسانه‌های پاکستان آن را گزارش دادند، دانشگاه‌ها در مرحله اول بازگشایی می‌شوند و به ترتیب دانشکده، دبیرستان و مدارس ابتدایی باز می‌شوند.

کمیته امنیت ملی پاکستان روز ۲۳ اسفندماه سال گذشته در واکنش به افزایش خطر شیوع ویروس کرونا در این کشور ضمن اعلام بستن مرزهای زمینی با کشورهای همسایه، تمامی مدارس مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه‌ها، جلسات پارلمان و رژه‌های نظامی را تعطیل کرد.

مقامات پاکستانی علل کاهش نسبی سرعت گسترش کرونا را عکس العمل به موقع برای شناسایی مناطق که میزان ابتلا به کرونا در آن بخش‌ها بیشتر گزارش شده، اعمال قرنطینه و محدودیت‌های نقطه‌ای و هدفمند، شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا و افرادی که طی مدت خاصی با بیماران در تماس بودند، اعلام کرده‌اند. 

** بنگلادش

در بنگلادش نیز دولت این کشور حاضر به بازگشایی مراکز آموزشی نشده و اعلام کرده تا زمانی که وضعیت شیوع ویروس کرونا بهتر شود، این مراکز تعطیل باقی خواهند ماند. 
به گزارش نشریه “بنگلادش نیوز ۲۴”، دولت این کشور با انتشار دستور العملی از مدیران و کارمندان مدارس، دانشگاه‌ها و سایر موسسات آموزشی خواسته است تا هر روز نسبت به ضدعفونی کردن کلاس‌ها و محیط مدارس و دانشگاه‌ها اقدام کنند. 
همچنین با استقرار دروازه‌های حرارتی در مقابل درب‌های اصلی مدارس و دانشگاه‌ها، از مسوولان خواسته شده است تا دمای بدن دانش آموزان و دانشجویان را بررسی کرده و از ورود افراد با دمای بدن بالا جلوگیری شود. 
با این حال دانشگاه‌ها و مدارس بنگلادش مشغول برگزاری کلاس‌های آنلاین برای دانش آموزان و دانشجویان هستند.

** سریلانکا
در کشور سریلانکا دولت این کشور پس از گذشت چهار ماه در ماه گذشته (اوت) مدارس سریلانکا را به طور کامل بازگشایی کرد. 
به گزارش شبکه خبری “ایندیا تودی”، این تصمیم پس از عدم ثبت مورد جدید از ابتلا به کرونا در سریلانکا از ماه آوریل تاکنون انجام شده است. دولت سریلانکا در ماه ژوئیه (تیرماه) اقدام به بازگشایی محدود مدارس و دانشگاه‌ها کرد اما پس از آغاز موج دیگری از ویروس کرونا، این کشور مجبور به تعطیلی دوباره مراکز آموزشی شد. 
وزارت آموزش و پرورش سریلانکا گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در اولویت امور در مدارس قرار دارد. مدارسی که کمتر از ۲۰۰ دانش آموز دارند به صورت معمول فعالیت خواهند کرد.

در این مدارس رعایت حداقل یک متر فاصله ضروری است. مدارسی که بیش از ۲۰۰ دانش آموز دارند، باید تاریخ‌های متفاوتی برای پایه‌های مختلف تحصیلی در نظر بگیرند تا همه کلاس‌ها به صورت همزمان برگزار نشوند. 
در همین حال بوفه‌های غذا و خوراکی در محوطه مدارس و دانشگاه‌های سریلانکا اجازه فعالیت ندارند. 
 

** نپال

در کشور نپال، مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل هستند و دولت این کشور تاکنون نتواسته است یک سیاست جامع آموزشی برای دانش آموزان معرفی کند. 
به گزارش “کاتماندو پست”، بسیاری از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی در روستاهای دور افتاده هستند و به اینترنت و یا حتی تلوزیون دسترسی ندارند و نمی‌توانند از کلاس‌های آنلاین یا تلوزیونی استفاده کنند. 
کارشناسان نپالی نگرانند که بیش از ۷ میلیون دانش آموز نپالی در خطر از دست دادن یک سال کامل تحصیلی هستند. 
با ادامه شیوع ویروس کرونا در نپال، دولت این کشور قصد دارد به آموزش آنلاین، وضعیت رسمی دهد. در این راستا، یک کمیته آموزش مجازی در نپال تشکیل شده تا اعطای مدارک رسمی به دانش آموزان در پایان دوره‌های آنلاین آموزشی را بررسی کند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment