کشورهای غربی فقط ۳۰ درصد تعهدات بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر را ادا کرده‌اند

[ad_1]

امیرعباس لطفی روز دوشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر ایرنا، با یادآوری اینکه ایران سال های متمادی است که ۷۶ تا ۸۰ درصد کشفیات مواد افیونی تولیدی افغانستان شامل تریاک، هروئین و مرفین را به خود اختصاص داده، افزود: از این میان، نزدیک به ۹۰ درصد تریاک، ۲۶ درصد هروئین و ۴۸ درصد مرفین کشف شده در جهان را ایران کشف کرده است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به جهت همسایگی با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان، تاثیرات و هزینه های بسیاری از بابت تولید، قاچاق و تزانزیت مواد مخدر به سمت کشورهای اروپایی که اصلی ترین بازار مواد مخدر هستند، متحمل شده، ادامه داد: تا کنون بیش از ۳۸۸۰ شهید و ۱۲ هزار جانباز از بهترین پرسنل نیروی انتظامی در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر در این راه تقدیم شده است. علاوه بر این جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۳۵۰ میلیون دلار در عرصه مواد مخدر و ۲۵۰ میلیون دلار در عرصه کاهش تقاضا و درمان به صورت سالانه هزینه می کند.

مدیرکل دفتر روابط بین الملل و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: برای انسداد مرزهای شرقی کشور هم سالانه چند صد میلیون دلار هزینه می شود و به دلیل اینکه کشورهای غربی به بهانه تحریم ها، هیچگونه تجهیزات و امکانات فنی که بتواند ما را از مراقبت های فیزیکی حفاظت از مرزها بی نیاز کند در اختیار ایران قرار نمی دهند، مجبور به اختصاص هزینه زیاد برای حفر کانال، ایجاد دیوار یا سیم خاردار یا فنس هستیم.

 وابستگی مالی سازمان ملل، دستاویز کشورهای غربی علیه ایران

لطفی با تاکید بر اینکه تلاش های جمهوری اسلامی ایران همواره مورد تایید سازمان ملل متحد بوده، خاطرنشان کرد: از سال ۱۹۹۹ دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد در تهران ایجاد شد و در طول ۲۰ سال همکاری، همواره یکی از شرکای خوب ایران به شمار می رود و بارها در اسناد و جلسات مختلف بین المللی، مدیر اجرایی این دفتر از جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در سطح جهان و همچنین شریک اصلی سازمان ملل متحد در این عرصه یاد کرده است.

وی ادامه داد: بر این اساس، ایران تاکنون با سازمان ملل متحد چهار دوره پنجساله برنامه داشته و امسال هم بنا است پیش نویس برنامه پنجم نوشته شود. همچنین سازمان ملل متحد یکی از مراکز حمایتی و تجربی در امر مبارزه است اما متاسفانه از شائبه های سیاسی و یکجانبه گرایی کشورهای غربی نسبت به ایران متاثر شده است.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، در سال های اخیر شاهد کم کاری کشورهای اروپایی و غربی در کمک به سازمان ملل متحد برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران بودیم و این سازمان به دلیل وابستگی بودجه ای به این کشورها، نتوانسته به صورت مستقل عمل کند.

لطفی با بیان اینکه این کم کاری تا حدی است که این کشورها فقط ۳۰ درصد از تعهدات خود را پرداخت کرده اند، تصریح کرد: این دخالت ها و یک جانبه گرایی ها نسبت به ایران، ذره ای خلل در اراده جمهوری اسلامی ایران در امر مبارزه با مواد مخدر و همکاری با سازمان ملل ایجاد نخواهد کرد. در اصل، وظایف و تعهدات بین المللی ایران متوقف نشده و همچنان همه اقدامات در عرصه های مبارزه عمل شده است.

پیشتازی ایران در حوزه کاهش تقاضا و درمان سوء مصرف مواد مخدر

مدیرکل دفتر روابط بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه اقدامات ایران محدود به حوزه مقابله نبوده بلکه در حوزه کاهش تقاضا و درمان نیز عملکرد چشمگیری داشته، گفت: جمهوری اسلامی ایران اکنون کشوری پیشتاز در امر مبارزه و پیشگیری محسوب می شود و کشورهای بسیاری در دوره های آموزشی متعددی که برگزار شد، از تجربیات ایران بهره برده اند.

وی ادامه داد: در راستای همین امر، سال گذشته در اواخر آذر ماه، مرکز ملی مطالعات اعتیاد به عنوان مرکز منطقه ای درمان اختلالات ناشی از سوءمصرف مواد مخدر با حضور نماینده ویژه دفتر مواد مخدر سازمان ملل متحد افتتاح شد. این امتیاز بزرگی برای ایران محسوب می شود آن هم در شرایطی که بسیاری از کشورها علاقه ای ندارند نام ایران به نحوی از انحاء مطرح شود.

لطفی درباره این مرکز توضیح داد: مرکزی پژوهشی و تحقیقاتی و مطالعاتی است که از سوی سازمان ملل متحد به عنوان مرکز منطقه ای اعلام شد. این مرکز پیش از این، از سوی سازمان جهانی بهداشت به عنوان نهاد همکار انتخاب شده بود یعنی اکنون این مرکز بر اساس پیگیری های ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت امور خارجه توسط دو کارگزار مهم سازمان ملل متحد به عنوان نهاد همکار اعلام شده است.

لطفی خاطرنشان کرد: با ایجاد این مرکز در حوزه درمان، قراردادهای متعددی با کشورهای مختلف بسته شد که متاسفانه با شیوع ویروس کرونا نشست ها و دیدارها به تعویق افتاد. اما تلاش کردیم با برگزاری جلسات به صورت مجازی با حضور کشورهای همکار در امر مبارزه با مواد مخدر روند کار ادامه یابد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment