کیت تشخیص بیماری لکه سفید میگو در بوشهر رونمایی شد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، استاندار بوشهر در این نشست گفت: پژوهشگران این استان با همکاری دانشگاه خلیج فارس، پارک علم و فناوری و پژوهشکده میگو و استفاده از ظرفیت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) نسبت به تولید انبوه این کیت اقدام کنند.

وی با تاکید بر ضرورت تعامل بین دانشگاه و صنعت اضافه کرد: طرح‌های پژوهشی و فناورانه استان بوشهر ابتدا توسط دستگاه‌های اجرایی فراخوان و در کارگروه‌های کارشناسی و نشست‌هایی با حضور مسئولان اجرایی و روسای دانشگاه‌ها مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد و برای تصویب نهایی به کارگروه پژوهش و فناوری استان معرفی شوند.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر نیز در باره سند راهبردی علم و فناوری این دانشگاه گفت: این سند در ارتباط با ابلاغیه ستاد اقتصاد مقاومتی در سال ۹۵ تدوین شده‌است و بوشهر در بین ۱۰ استان منتخب برای تدوین این سند قرار گرفت.

عبدالمجید مصلح افزود: در استان بوشهر دانشگاه خلیج فارس مجری این طرح است و خروجی طرح شامل۱۴ طرح کلان و توسعه زیست بومی با ۳۷ پروژه است.

بیماری لکه سفید میگو، ویروسی است که در برخی سال‌ها در سایت‌های پرورش میگوی کشور شایع و باعث خسارت زیادی به این صنعت می‌شود. 

بیماری لکه سفید ( White Spot Syndrome, WSS) یک بیماری ویروسی مهم میگو است که این ویروس براحتی می‌تواند بوسیله انواع سخت پوستان دیگر، حتی از طریق فیتوپلانکتون‌ها و لارو حشرات منتقل شود.

بیماری لکه سفید ابتدا در سر و سپس در تمام بدن میگو ظاهر می شود که موجب کم اشتها شدن میگو، قرمز شدن اندام‌ها و تلفات شدید در عرض یک هفته است و میگوهای آلوده به این بیماری به علت رسوب و جذب شدن کلسیم، پلاک‌های سفید رنگی را از خود به جای می گذارند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment