گلایه‌های دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز و پاسخ مسوولان

[ad_1]

شیوع ناگهانی بیماری کرونا و همه‌گیری آن همه بخش‌ها را درگیر کرد و نظام آموزشی را نیز به چالش کشید. ایجاد فوری زیرساخت‌ها برای آموزش الکترونیک و نیز فراهم‌کردن زمینه آموزش مجازی و دورکاری و یافتن راهکارهایی برای برگزاری کلاس‌های کارگاهی از مسائلی بود که برخی دانشجویان همچنان با آن دست به گریبان‌اند.
برخی دانشگاه‌ها سریع‌تر توانستند خود را با شرایط همگام کنند و برخی نیز ناچار شدند برای مدت طولانی‌تری درگیر مشکلات باشند.

مهران علیزاده از دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز که به گفته خود به نمایندگی از دانشجویان این دانشگاه قصد بازتاب مشکلات دانشجویان دانشگاه‌های غیر انتفاعی در دوران کرونا را دارد، در گفت‌وگو با ایرنا از مشکلات تحصیل در این دانشگاه سخن گفت و عنوان داشت که همچنان به دلیل همه‌گیری بیماری با مسائل آموزشی دست به گریبان‌اند.
او با بیان اینکه در ایام کرونایی کلاس‌ها دیرتر از زمان مقرر شروع شده است، عنوان داشت: هزینه کلاس‌هایی که برگذار نشده است در شهریه لحاظ شده؛ افزون بر این سامانه‌ای مجازی برای آموزش دانشجویان راه‌اندازی کرده‌اند که کاملا رایگان است و استفاده عموم برای آن رایگان؛ اما عنوان شده که هزینه بسیاری بالغ بر ۹۰ میلیون تومان برای آن صرف شده است و دانشجو باید آن را بپردازد.
این دانشجو یکی از از ضعف های سامانه را ضبط نشدن کلاس‌ها عنون کرد که به گفته وی دلیل ٱن استفاده از سرویس مشارکتی رایگان است و تا کنون هیچگونه پشتیبانی از سایت برای رفع مشکلات کلاس‌ها دریافت نکرده‌ایم.

عدم پرداخت شهریه: قطع امکانات کلاس مجازی
علیزاده با بیان اینکه دسترسی دانشجویان به دلیل عدم پرداخت شهریه از سامانه کلاسهای مجازی قطع شده است، عنوان کرد: این موضوع موجب شده است که دانشجویان نتوانند خود را برای امتحانات آماده کنند؛ همچنین استادان نیز موفق به تکمیل مطالب درسی نشدند.
این دانشجو با بیان اینکه دانشگاه تعطیل است و این تعطیلی مربوط به شیوع بیماری کرونا نیست، عنوان کرد: کلاس‌های عملی در آموزشگاه موسیقی برگزار می‌شود و جز این‌ها، حذف و اضافه نیز بدون هماهنگی قبلی رخ داده است و گاه مدت‌ها یک دانشجو برای پیگیری امورش باید منتظر بماند.
او با بیان اینکه قرار بوده است شهریه تا پنجم مرداد اخذ شود، ابراز داشت: این زمان به عقب کشیده شده است و به تیرماه موکول شده و از همین رو به دانشجویان فشار آمده است؛ همچنین کلاس مجازی باید ارزانتر از کلاس‌های حضوری باشد؛ اما هزینه کلاس حضوری عملی اخذ شده است.

چرا دانشگاه تعطیل است؟
این دانشجوی دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز عنوان کرد: دانشجویان هنوز نمی‌دانند تکلیف ترم جدید چیست و اینکه ساختمان دانشگاه کجاست، نمی‌دانیم چرا دانشگاه را باز نمی‌کنند  و می‌گویند فعلا تعطیل است.

پاسخ دانشگاه و یادآوری تاثیر کرونا بر فعالیت‌ها
این نگرانی‌ها که با ایجاد کارزار اینترنتی نیز همراه شده است، پاسخ دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز را نیز به همراه داشت.
معاون پژوهشی این دانشگاه در گفت‌وگو با ایرنا درباره تمامی مسائل عنوان شده از سوی نماینده دانشجویان اظهار کرد: تنها دلیلی که ترم جاری تا مردادماه ادامه یافته است، برگزاری کلاس‌های عملی است؛ چراکه دانشجویان رشته هنر افزون بر واحدهای تئوری باید واحدهای عملی را نیز بگذرانند که تاریخ پایان کلاس‌های تئوری تا ۳۱ تیرماه است اما اتمام واحدهای عملی به دلیل شدت‌گرفتن بیماری کرونا به طول می‌انجامد.

کرونا کلاس‌های عملی را تعطیل کرده است 
سارا رضاپور ابراز داشت: دانشگاه ناچار شده است تاریخ کلاس‌های عملی را ششم تا ۱۶مردادماه تعیین کند زیرا دانشجویان باید حتما در این کلاس‌ها حاضر باشند؛ اما با توجه به اینکه شیراز در مدت اخیر در وضعیت هشدار و نیز وضعیت قرمز کرونایی قرار داشته، بسیاری از این کلاس‌ها تشکیل نشده است.
وی با بیان اینکه چنانچه کلاس‌های عملی برگذار نشود، نمره ناتمام می‌ماند و در ترم یا ترم‌های بعدی ارائه خواهد شد، عنوان کرد: دانشجویان نگران برگزاری کلاس‌های عملی نباشند، زیرا برنامه‌ریزی‌ها به گونه ای خواهد بود که با کلاس‌های ترم بعدی آن‌ها تداخل نداشته باشد؛ همچنین شهریه‌ای نیز بابت این کلاس‌ها گرفته نخواهد شد.

هزینه سامانه اینترنتی از دانشجویان اخذ نمی‌شود
معاون پژوهشی دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز مطالب مطرح شده درباره هزینه ۹۰میلیون‌تومانی برای سیستم آموزشی دانشگاه را رد کرد و عنوان داشت: هزینه این سامانه به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود این هزینه به دانشجو تحمیل نشده است و آنچه باعنوان شهریه گرفته می‌شود، شهریه معمول ترم آموزشی است و هزینه استفاده از زیرساخت های آموزشی در آن لحاظ نشده است.
رضاپور ابراز کرد: در ترم بهمن‌ماه نیز براساس تصمیم هیات امنای دانشگاه هیچ‌گونه افزایش هزینه‌ای نداشته‌ایم.
وی با بیان اینکه دانشجویانی که شهریه پرداخت نکرده‌اند نمی‌توانند در کلاس‌های مجازی شرکت کنند، بیان داشت: این موضوع درست است؛ شهریه در سه قسط یکی در زمان ثبت‌نام، دیگری در تیرماه و سومین در مردادماه تقسیم شده است و برخی دانشجویان حتی قسط دوم خود را پرداخت نکرده‌اند و از آنجا که این دانشگاه موسسه‌ای غیرانتفاعی است و باید هزینه‌هایی مانند حق التدریس استادان، هزینه اجرایی ساختمان، سامانه و حقوق کارمندان را پرداخت کند، ناچار است هزینه‌های مالی خود را تامین کند.

۱۸درصد دانشجویان شهریه را کامل پرداخت نکرده‌اند
این مسوول دانشگاهی بیان کرد: تاکنون تنها ۱۸ درصد از کل دانشجویان موفق به پرداخت شهریه نشده‌اند که پنجم مردادماه مهلت دارند هزینه را بپردازند. کسانی که از حضور در کلاس‌های مجازی محروم شده‌اند، تنها قسط اول را پرداخته‌اند.
وی افزود: در عین‌ حال، به دلیل وخامت وضعیت کرونا در شیراز و بنا بر تصمیم هیات امنا این هفته تمامی کلاس‌ها لغو شده است و برای همه دانشجویان چه کسانی که شهریه داده‌اند و چه کسانی که هنوز موفق به پرداخت نشده‌اند، کلاس برگزار نمی‌شود و جلسه آخر تمامی کلاس‌های تئوری هفته آینده برگزار می‌شود و دانشجویانی که تا امروز هزینه را پرداخت نکرده‌اند یک هفته فرصت پرداخت دارند.
رضاپور عنوان کرد: برخی کلاس‌ها هم عملی و هم نظری بوده‌اند که بخش تئوریک آن‌ها از برگزار شده است برای برگزاری کلاس‌های عملی از آنجا که ساختمان دانشگاه در حال تغییر است، مجموعه‌ای در خیابان در خیابان قدوسی تدارک دیده شد تا دانشجویان با حفظ فاصله اجتماعی بتوانند در کلاس‌ها شرکت کنند؛ اما به دلیل شیوع کرونا و دور بودن برخی دانشجویان از دانشگاه یا عدم اقامت آن‌ها در شیراز، دانشجویی در این کلاس‌ها حاضر نشد در حالیکه استاد موظف بود هر روز سر ساعت مقرر حضور داشته باشد و دفتر ورود و خروج را امضا کند که همه این‌ها به صورت مستند موجود است.

هزینه دروس عملی ناتمام در ترم‌های بعد اخذ نمی‌شود
معاون پژوهشی دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز اظهار کرد: با این حال، نمره دروس دانشجویانی که واحد عملی را نگذرانده‌اند ناتمام می‌ماند تا در ترم‌های آینده و با حضور آن‌ها در کلاس‌های عملی تمام شود.

نشانی ساختمان جدید دانشگاه به اطلاع دانشجویان می‌رسد
وی درباره تعطیلی ساختمان این دانشگاه نیز عنوان کرد: ساختمان جدیدی برای دانشگاه تدارک دیده شده است که هم‌اکنون در حال تعمیر است و از اوایل مردادماه آدرس آن در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد و کادر اداری برای پاسخگویی به دانشجویان در آن حاضر هستند، درحال حاضر نیز امور اداری درصورت ضرورت به صورت حضوری در ساختمان قدوسی و در غیر این صورت به صورت ایمیل یا شماره‌های واتس‌اپ انجام می‌شود.
رضاپور بیان داشت: موسسه تا ۱۳ اردیبهشت به صورت دورکاری به دانشجویان پاسخ می‌داد از ۱۳ اردیبهشت تاکنون نیز در مکان موقت و با ارائه شماره ثابت، شماره واتس‌اپ و ایمیل با دانشجویان در ارتباط است.
وی درباره وضعیت دانشجویان در ترم آینده عنوان کرد: برای ترم آینده تمهیداتی اندیشیده شده که وضعیت سامانه الکترونیکی به منظور ارائه دروس مجازی بهبود یابد، کلاس‌های عملی حضوری نیز در ساختمان جدید برگزار می‌شود.
معاون پژوهشی دانشگاه غیرانتفاعی هنر شیراز گفت: برای کاهش مشکلات ناشی از پهنای باند اینترنت اقداماتی نیز صورت گرفته است؛ همچنین در جلساتی که در فرمانداری شیراز و استانداری فارس با مسوولان برگزار شده است، پیشنهاد دادیم برای دانشجویانی که امکان بهره‌مندی از کلاس‌ها یا دادن امتحان را به دلیل سرعت اینترنت در منزل ندارند، در ساعت برگزاری کلاس و امتحان کافی‌نت‌هایی مشخص شود که بتوانند به آن‌ها مراجعه کنند. این مجموعه‌ها نیز در ساعات یاشده برای آرامش دانشجویان خلوت باشند.
وی با بیان اینکه این دانشگاه به‌صورت حضوری آمادگی شنیدن مشکلات دانشجویان و اعتراض‌های آنان را دارد، گفت: تاکنون نمایندگان دانشجویان برای رسیدگی به مشکلات خود با دانشگاه ارتباط برقرار نکرده‌اند و آن‌ها را ندیده‌ایم، همچنین در فهرست اسامی کسانی که کارزار را امضا کرده‌اند نام برخی دانش‌آموختگان دیده می‌شود که فارغ‌التحصیل شده‌اند و دیگر دانشجوی این مجموعه نیستند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment