گلخانه‌های استاندارد ابرکوه مانع زیان حوادث طبیعی به کشاورزان شد

[ad_1]

مهدی غیب الهی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: این در حالی است که در برخی شهرستان های استان یزد براثر توفان خسارت هایی به گلخانه داران وارد شد.

وی اظهار کرد: هم اکنون ۱۴ هکتار به کشت محصول گلخانه ای شامل فلفل دلمه ای ، خیارسبز ،گوجه فرنگی ،سبزی و صیفی در این شهرستان اختصاص  دارد.

به گفته مدیر جهادکشاورزی ابرکوه سالانه از این میزان سطح زیرکشت ، سه هزار و ۱۵۰ تن انواع محصول گلخانه‌ای تولید و روانه بازارهای  مصرف داخلی و خارجی می شود.

غیب الهی ، با بیان اینکه ۲۰ نفر بهره بردار در این شهرستان در تولید محصول گلخانه ای فعالیت دارند ، خاطرنشان کرد: در این بخش ۸۰ نفر به طور مستقیم  و سه برابر آن به صورت غیرمستقیم اشتغال دارند.

وی اظهار کرد: با توجه به لزوم تغییر الگوی کشت با پرداخت  وام بانکی، افزایش طرح توسعه کشت محصولات گلخانه‌ای در اولویت کاری این نهاد است .

وی با اشاره به کمبود آب و لزوم تغییر الگوی کشت از سنتی به آبیاری نوین ، خاطرنشان کرد: کشت محصول گلخانه‌ای با هدف مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی ، بهره وری از این ماده حیاتی به علت ارزش افزوده و ایجاد اشتغال اجرا می شود.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار هم اکنون به ۱۵ هزار هکتار کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار ، سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment