۳۴۷ مدرسه استان یزد نیاز به نوسازی و بازسازی دارد

[ad_1]

به گزارش ایرنا، جواد ذاکر روز پنجشنبه درآستانه بازگشایی مدارس از شنبه هفته آینده برابر ۱۵ شهریور ماه ۹۹ در جمع خبرنگاران افزود: همچنین۱۰۷( ۲۹ درصد) مدرسه در سطح شهر یزد تخریبی است و نیاز  به بازسازی و نوسازی دارد و در سطح استان ۴۷ درصد مدارس شهرستان اردکان هم تخریبی است و باید بازسازی و نوسازی شود.

معمولا سال تحصیلی در ایران از اول مهر ماه آغاز می شد که به دلیل شیوع کرونا از اوایل اسفند ماه ۹۸ تاکنون مقرر شد ، امسال واحدهای آموزشی ۱۵ روز زودتر بازگشایی شود.   

رشد ۶ برابری اعتبار برای تجهیز و مقاوم سازی مدارس 

وی با اشاره به رشد ۶ برابری اعتبار تخصیصی برای تجهیز و مقاوم سازی مدارس یزد در سال‌های اخیر گفت: در سال ۹۲  مجموع اعتبار ملی و استانی این اداره کل ۱۵ میلیارد تومان بود که در سال ۹۸ این مبلغ به ۹۱ میلیارد تومان افزایش یافت.

ذاکر با اشاره به اینکه تخریب و بازسازی مدارس استان در این مدت از ۹ درصد به ۱۴ درصد در سال ۹۸ رسید، افزود: همچنین در این مدت تعداد کلاس‌های درس از هفت هزار و ۳۰۰ مورد به هشت هزار و ۴۱ کلاس درس افزایش پیدا کرد و در زمینه استانداردسازی کلاس‌ها نیز از شش درصد به ۲۰ درصد رسید که شاهد افزایش ۱۴ درصد هستیم.

۴۴۴ کلاس درس به فضای آموزشی افزوده می شود

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یزد گفت: امسال ۴۴۴ کلاس درس در قالب ۵۷ پروژه به مساحت ۸۳ هزار و ۳۸۵ مترمربع تعریف شدکه به فضای آموزشی استان اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ درصد خیران یزد افراد محلی هستند، از جایگاه نخست استان در بحث مدرسه سازی خبر داد و گفت: بیش از نیمی از واحدهای آموزشی یزد خیری ساز است که در کشور شاید منحصر به فرد باشد .

به گفته ذاکر همچنین  ۱۰۰ پروژه خیری تعریف شده است که ۴۰ مورد در مرحله تعهد قرار دارد و ۶۰ پروژه نیز در حال انجام کارها از سوی خیران است تا به مرحله ساخت برسد و در آینده نزدیک افتتاح و بهره‌برداری می شود.

مدیرکل نوسازی مدارس استان یزد با اشاره به پروژه‌های هفته دولت از بهره‌برداری ۲۰ پروژه با ۱۱۹ کلاس درس و ۱۸ هزار و ۳۵۰ مترمربع زیربنا خبر داد.

همچنین معاون مشارکت‌های مردمی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس یزد با اشاره به اجرای طرح «آجر به آجر» در سطح استان، افزایش مشارکت و فرهنگسازی مدرسه‌سازی را از اهداف این طرح برشمرد.

حامد رخسارپور افزود: در اجرای این طرح به ترویج فرهنگ مدرسه سازی در میان اقشار مختلف با توان‌های مالی مختلف بپردازیم و خیران حتی با مبالغ اندک نیز می‌توانند در ساخت مدرسه سازی  شرکت کنند.

وی از راه اندازی سامانه «مهر مدرسه» به منظور مشارکت در این طرح خبر داد و گفت: میزان مشارکت تحقق یافته در سال جاری در این طرح تاکنون ۲۳ میلیارد تومان بوده است .

رخسارپور با اشاره به نوسازی و بازسازی مدرسه‌ای در خضرآباد اشکذر با قدمتی ۵۰ ساله از خیران و هیات مذهبی درخواست کرد با مشارکت در این طرح که ۶۰۰ میلیون تومان هزینه نیاز دارد، نوسازی این مدرسه سه کلاسه تا اربعین حسینی به نام سیدالشهدا رقم بخورد.

تعداد دانش آموزان استان یزد در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ حدود ۲۷۰ هزار نفر بود که در ۲ هزار و ۱۰۰ واحد آموزشی در حال تحصیل بودند که از این تعداد حدود ۱۷ هزار نفر فرزندان مهاجران خارجی مقیم یزد خصوصا شهروندان افغان بودند.

با توجه به شیوع کرونا و تحصیل دانش آموزان هنوز مسوولان آموزش وپرورش استان تعداد دانش آموزان سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ را رسما اعلام نکرده اند.

گفته شد تعدادی از خانواده ها به دلیل نگرانی از شیوع کرونا ثبت نام فرزندان خود را انجام ندادند ولی مسوولان استان از جمله استاندار یزد از خانواده ها خواست که نگران سلامت عزیزان خود نباشند زیرا تدابیر لازم برای حضور دانش آموزان در کلاس های درس اتخاذ شده است.

در این مورد رزمایشی با حضور مسوولان امر در تعدادی از واحدهای آموزشی شهرستان اردکان دوشنبه هفته جاری نیز برگزار شد.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment