۵۹ درصد تکالیف کاری در حوزه نظام سلامت اراک بر دوش بانوان است

[ad_1]

دکتر «ریتا ظهیری» روز سه‌شنبه در نشست برنامه‌ریزی هفته سلامت زنان و روز ملی کودک در استانداری مرکزی، افزود: ۶ هزار و ۲۷۹ نفر در بخش نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی اراک شاغل هستند که  سه هزار و ۷۲۱ نفر را زنان شامل می‌شوند.

وی اظهار داشت: از یک هزار و ۱۶۱ پرستار دانشگاه علوم پزشکی اراک، یک‌هزار و ۱۰ نفر معادل ۸۷ درصد و نیز از ۴۸۶ پزشک غیر عضو هیات علمی دانشگاه نیز ۲۸۷ نفر معادل ۵۹ درصد را زنان برعهده دارند.

جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در امور اجتماعی گفت: سیمای راهبردهای کنترل ویروس کرونا در نظام سلامت دانشگاه علوم پزشکی اراک زنانه است و بار مضاعفی را این بخش جامعه متحمل شده است.

دکتر ظهیری افزود: با شیوع کرونا از اسفندماه  برخی مادران شاغل در بخش درمان با وجود داشتن فرزندان زیر ۶ سال به منزل نرفته اند که برای کادر درمان و خانواده‌ها به سختی گذشته و همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: این افراد با داشتن مسئولیت‌های خطیر وظایف خود را با دقت و وسواس انجام داده و باید خدمات آنان مطرح و برجسته سازی شود.

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در امور زنان و جوانان گفت: در دوران شیوع ویروس کرونا این زنان هستند که با ابتلا یکی از اعضای خانواده و آغاز دوران قرنطینه پرستاری بیمار و خانه داری را هم‌زمان برعهده دارند.

دکتر ظهیری افزود: با بازگشایی مدارس مادران نگران وضعیت آموزش فرزندان هستند که با رفتن به مدرسه چه مواردی را رعایت کنند تا فرزنداشان ایمن شوند و یا وظیفه همراهی تحصیل دانش‌آموزان خانواده نیز برعهده مادران است.

وی اظهار داشت: لازم است هر دو نفر والددر شرایط کنونی در کنار خانواده باشند تا زنان علاوه بر وظیفه سنگین خانه داری بتوانند به سایر امور و سلامت خود نیز توجه داشته باشند.

مدیرگروه سلامت خانواده و جمعیت معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: سوانح و حوادث مهمترین عامل مرگ کودکان زیر پنج سال در استان است و حوادث ترافیکی دومین علت در استان شناسایی شده است.

دکتر شهلا نظری افزود: دانشگاه علوم پزشکی استان آمادگی دارد داستان حوادث کودکان را در اختیار صدا و سیما قرار دهد تا با تهیه فیلم کوتاه، والدین را نسبت به خطرات ترافیک و حوادث آشنا سازد.

وی اظهار در ادامه داشت: برای هفته ملی کودک پویش « دستان پاک» با محوریت آشنایی کودکان و خانواده‌ها با اصول شستشوی دست در پیشگیری از ویروس کرونا عملیاتی خواهد شد.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری مرکزی گفت: هفته ملی سلامت زنان از ۲۴ تا ۳۰ مهرماه جاری با برنامه‌های متنوع تدارک شده که با توجه به شیوع ویروس کرونا در استان مدیریت خواهد شد.

«زهرا کسایی‌پور» افزود: یکی از روزهای هفته ملی سلامت بانوان شاغل در ادارات در نوبت صبح به مرکز جامع سلامت مراجعه کرده و و نیز با توجه به تعطیلی مراکز ورزشی تیم کوهنوردی بانوان با همکاری ورزش و جوانان این مهم راه اندازی می‌شود.

وی اظهار داشت:

وی اظهار داشت: کاشت نهال، آشنایی کودکان با حرفه آتش‌نشانی و مسابقه بادبادک‌ها از جمله برنامه‌هایی است که در هفته ملی کودک در استان پیش بینی شده است.

۴۹ درصد از جمعیت یک میلیون و ۴۱۴ هزار نفری استان مرکزی را زنان تشکیل می‌دهند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment