۶۲۰۰ بازرسی از مصالح ساختمانی مناطق زلزله‌زده انجام شد

[ad_1]

محمودرضا نیازی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نمونه برداری، آزمون و بازرسی شامل فرآورده های اصلی ساختمانی مانند شن و ماسه، بتن آماده، سیمان پرتلند، گچ ساختمانی، کاشی و سرامیک، تیرآهن، میلگرد، عایق رطوبتی، رنگ ساختمانی و فوم سقفی بوده که منجر به افزایش کیفیت ساخت و مقاومت مصالح ساختمانی در امر بازسازی شده است.

وی ادامه داد: طی مدت بازسازی ۲۵۹ اقدام حقوقی از جمله ۸۷ صدور دستور پلمب از سوی دادستانی، جزای نقدی، امحاء فرآورده، حبس تعزیری ۲ ساله و اخطار علیه متخلفین قوانین از استاندارد صورت گرفت.

مدیرکل استاندارد کرمانشاه افزود: بعد از وقوع زلزله مهیب ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ماه ۹۶ در غرب استان، با شروع بازسازی و به دنبال افزایش تقاضا برای مصالح ساختمانی، کارشناسان این اداره کل، تمام توان کارشناسی خود را برای کنترل کیفیت مصالح ساختمانی تولیدی و توزیعی در سطح مناطق آسیب دیده تشدید کردند.

نیازی تصریح کرد: براساس تکالیف سازمانی کارشناسان استاندارد به عنوان ضابطین خاص دادگستری مجازند از محل های تولید، عرضه و خدمات کالاهای مشمول استاندارد وارد شوند و به بازرسی و نمونه برداری بپردازند که در طول ۳۲ ماه بازسازی مناطق آسیب دیده در قالب تیم های بازرسی به صورت مستمر، انطباق فرآورده های تولیدی و عرضه شده در سطح استان را با استانداردهای ملی مربوطه مورد ارزیابی قرار دادند، که طی این مدت شاهد افزایش چشمگیر انطباق محصولات ساختمانی و به نسبت ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها در استان بوده ایم.
وی یاد آور شد: یکسال بعد از وقوع زلزله سال ۹۶، زلزله نسبتا شدید دیگری با شدت ۶.۴ در مقیاس ریشتر در مناطق آسیب دیده اتفاق افتاد که به دلیل رعایت اصول فنی و استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت، خوشبختانه تمام ساختمان های نوساز و بازسازی شده، مقاومت مطلوبی در مقابل زلزله دوم از خود نشان داده و کمترین آسیب را دیدند که این امر نشان دهنده نظارت مستمر کارشناسان استاندارد و نظارت عالیه استانداری، جلسات مستمر شورای فنی و حضور دستگاه‌های ذیربط  در امر ساخت و سازها در مناطق زلزله زده بود.
نیازی در خصوص برخورد با واحدهای تولیدی و صنفی متخلف اظهارداشت: طی مدت بازسازی مناطق روستایی و شهری، علاوه بر نظارت بر تولید و عرضه مصالح ساختمانی واحدهای تولیدی استان، مصالح ورودی سایر استان ها در سطح مناطق آسیب دیده به صورت روزانه مورد ارزیابی کیفی قرار گرفت.
زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.
در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده به بار آورد.

خوشبختانه با تلاش دولت و مردم استان بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه روزهای پایانی خود را می گذراند.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment