۷۶هزار و ۹۴۰ واحد مسکن روستایی در کشور در حال بازسازی است

[ad_1]

عزیز الله مهدیان، پنجشنبه در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان فارس در شیراز بیان داشت: پنج میلیون و ۳۷۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد که از این تعداد، حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد از سال ۸۴ تاکنون مقاوم سازی شده است.

وی افزود: تعداد واحدهای مسکن روستایی استان فارس ۳۷۶ هزار واحد است که از این میزان تا کنون ۲۳۷هزار واحد مقاوم‌سازی شده که این نسبت در سطح کشوری ۴۷ درصد اما به لحاظ مقاوم‌سازی در مسکن روستایی استان فارس، بیش از ۶۵ درصد است.

این مقام مسوول با بیان اینکه واحدهای مسکن روستایی عموما آسیب‌پذیر، فرسوده و خشت‌ و گلی است، گفت: دلیل عدم بازسازی این واحدها، مشکلات اقتصادی روستاییان است اما با طرحی که در کشور آغاز شده، بازسازی این واحدهای روستایی تحت پوشش قرار می‌گیرند.

مهدیان اظهار داشت: در سیل ابتدای سال ۹۸ بیش از ۲۱۳ هزار واحد روستایی در سراسر کشور خسارت دید که از این تعداد ۹۴ هزار واحد بازسازی و ۱۱۹هزار واحد نیز تعمیر شدند، همچنین بیش از ۶۰ هزار واحد احداثی که بر اثر سیل تخریب شده بود، نیز از نو ساخته شده است.

وی، با بیان اینکه بلایای طبیعی سال ۹۸ خسارت‌های بسیاری به واحدهای روستایی وارد کرد، گفت: پارسال سیل در استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان و همچنین ۲ زلزله در آذربایجان غربی و شرقی، آسیب زیادی به منازل روستایی وارد کرد که تا پایان سال ۹۹ بازسازی منازل آسیب دیده از این سوانح طبیعی به اتمام خواهد رسید.

معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با اشاره به اهمیت تامین مسکن محرومان در کشور، اظهار داشت: تعداد زیادی از واحدهای مسکونی روستایی که هنوز بازسازی نشده‌اند نیازمند یاری‌رسانی دولت است و به همت سازمان برنامه و بودجه تاکنون در سه استان سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی، بازسازی ۱۶هزار واحد آغاز شده است.

مهدیان، همچنین با بیان اینکه تمام واحدهای یادشده با تسهیلات قرض‌الحسنه و بلاعوض دولت ساخته خواهد شد، گفت: بر این اساس سه هزار و ۵۰۰ واحد مسکن روستایی استان فارس که امروز (نهم امردادماه ۹۹) تفاهم‌نامه آن منعقد شد، ظرف یک سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: بازسازی واحدهای آسیب‌دیده از سیل سال ۹۸ در استان فارس نیز به‌صورت کامل انجام شده است و سه هزار و ۸۵۰ واحد تعمیری و ۲ هزار واحد احداثی به مردم تقدیم شده است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment