۸۰ هزار دانش‌آموز استثنایی از خدمات نهضت توان افزایی بهره‌مند می‌شوند

[ad_1]

سیدجواد حسینی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از مجتمع آموزشی دانش‌آموزان استثنایی ارومیه در نشست با کارکنان مدارس این مجتمع آموزشی افزود: ‏نهضت توان افزایی در آموزش و پرورش استثنایی کشور آغاز شده و شناسایی حس کم داشتن و نداشتن دانش‌آموزان و جایگزینی تکنولوژی به جای این حس از اهداف نهضت توان افزایی است.

وی اظهار داشت: ۱۰۵ نوع وسیله توانبخشی، ورزشی، پرورشی و کمک آموزشی برای  ۸۰ هزار نفر از دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در قالب نهضت توان افزایی باید تامین شود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور اضافه کرد: خیران مدرسه‌یار، بانک‌ها، شرکت‌های دولتی و خصوصی و مشارکت اصناف، اشخاص حقیقی و حقوقی در این زمینه می‌تواند به کمک آموزش و پرورش استثنایی بیایند.

وی با بیان تفاوت های آموزش و پرورش عادی با آموزش و پرورش استثنایی اضافه کرد: وظیفه آموزش و پرورش عادی آموزش به همراه پرورش است و ماهیت کار نیز حرفه‌ای است در حالیکه در آموزش و پرورش استثنایی علاوه بر آموزش و پرورش، توانبخشی نیز  اضافه شده و ماهیت کار نیز تخصصی و حرفه‌ای است.

حسینی ادامه داد: در آموزش و پرورش عادی، دوره پیش دبستانی اگر چه دوره‌ای رسمی است اما اجباری نیست درحالیکه در آموزش و پرورش استثنایی این دوره هم رسمی و هم اجباری است و علاوه بر آن می تواند از بدو تولد نیز وجود داشته باشد.

حسینی با تاکید بر اینکه، خانواده دانش‌آموزان استثنایی بار اضافی بر دوش دارند اظهار داشت: در شرایط خاص حال حاضر، آموزش و پرورش خانواده محور شده ‌است و والدین باید به عنوان دستیاران حرفه‌ای معلمان باید به کمک تعلیم و تربیت بیایند.

وی رسیدگی به تعلیم و تربیت دانش آموزان دیرآموز را یکی از برنامه‌های اصلی سازمان آموزش و پرورش استثنایی دانست و اظهار داشت: در راستای ارتقای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان دیرآموز، بسته تحولی دیرآموزان در حال تدوین است.

 وی با اشاره به سختی کار نیروهای آموزش و پرورش استثنایی نسبت به نیروهای آموزش و پرورش عادی اظهار داشت: بعد از تجمیع قانون خدمات کشوری، ۵۰‌ درصد امتیازات این قانون ویژه معلمان استنثایی از بین رفت که برگشت این امتیازات نیازمند ارائه لایحه توسط دولت است که سازمان آموزش و پرورش استثنایی پیگیر این موضوع است.

وی اضافه کرد: تامین اعتبار ضریب یک و ۲ دهم نیروهای آموزش و پرورش استثنایی در سال جاری انجام شده ‌است و به زودی مطالبات همکاران در این زمینه پرداخت خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش برای بازدید از مدارس آموزش و پرورش استثنایی ارومیه به آذربایجان‌غربی سفر کرده ‌است؛ نشست با معاونان اداره کل آموزش و پرورش از برنامه‌های سفر یک‌روزه وی به این استان است.

[ad_2]

Source link

Leave a Comment